Fitoterapi kelime anlamı olarak “bitkisel tedavi” demektir. Daha açıklayıcı bir şekilde tanımlamak gerekirse Fitoterapi bitkilerin mucizevi bileşenleri ile insan sağlığının korunması ve hastalıkların giderilmesi yönünde yapılan uygulamalardır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bitkilerin rolü yadsınamayacak derecede büyüktür ve bu nedenle Omega – 3 ve kolajen gibi bitkisel olmayan bileşenler bu kapsama dahil değildir.

Bitkilerin binlerce yıl öncesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı ve etkin çözümler alındığı bilinen bir gerçektir. Yani bitkilerin bu mucizevi etkilerinin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Günümüze bakıldığında ise Fitoterapi bu durumdan biraz farklılık göstermektedir. Çünkü bu terapi yöntemi günümüzdeki gelişmiş teknolojiler ışığında klinik çalışmalar ve deneyler ile birlikte uygulanmaktadır. Bu bakımdan bu terapi yöntemine modern tıbbın tamamlayıcısı demek yanlış olmayacaktır. Bu terapi yönteminin bu denli popülerleşip yaygınlaştığı günümüzde insanlar sık sık Fitoterapi eğitimi almak istiyorum talebi oldukça fazladır. Ancak bu eğitimi genellikle sağlık sektörüne mensup meslek sahipleri almak istemektedir.

Bu meslekler genellikle hekimler, eczacılar, diyetisyenler ve beslenme uzmanlarıdır. Fitoterapi eğitimi alarak hem mesleki gelişmişlik düzeylerini artırmak hem de danışanlarına alternatif tedavi yöntemleri sunmak istemektedirler. Bu oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü günümüzde insanlar organik ve doğal yaşama hiç olmadığı kadar ilgi duymaktadır. Bu ilgi şüphesiz sağlık sektörüne de yansımış durumdadır. İnsanlar klasik ilaç formlarını kullanmayı ikinci seçenek olarak görerek ilk olarak Fitoterapi yöntemlerine başvurmaktadır.

Fitoterapi sık sık güncellenen, değişip gelişen bir kavramdır. Bu alandaki değişiklikleri takip etmek, bu terapi yöntemini uygulayanlar açısında çok önemlidir. Buradaki önemden kasıt riskler ve tedavinin sonuç vermeme ihtimalidir. Bu nedenle Fitoterapi uygulayanların mutlaka bu alandaki çalışmaları ve gelişmeleri takip etmesi gerekmektedir. Siz de Online Fitoterapi eğitimi almak istiyorum diyorsanız bu eğitimleri alabilir, danışanlarınızı bitkisel tedaviler konusunda bilgilendirebilir, bitkilerin mucizevi etkilerini gözler önüne serebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse Fitoterapi yeni bir tedavi yöntemi olmasa da son dönemlerde duyulan ilgi artmıştır. İnsanlar doğal tedavi yöntemlerine eğilim göstermektedir. Siz de insan sağlığına farklı bir bakış açısı kazanmak ve bu yönde kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğitim programlarına göz atabilirsiniz.


Sertifika programlarında, meslek elemanlarının sahip olduğu yeterlikleri arttırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanlarının kalitesini arttırmak amaçlanmaktadır. Kişisel gelişim alanındaki bu sertifikalar mesleğin gerektirdiği kanun mevzuatı ve eğitim gereklilikleri karşılamak suretiyle kullanılabilir.